Türkiye’nin kağıt devi MOPAK’tan öğrencilerin ihtiyaçlarına özel olarak üretilen zengin defter koleksiyonu

Türkiye’de 1926 yılından bu yana matbaa ve kağıt sektöründe öncü kimliğini koruyan, Ortadoğu ve Balkanlar’ın lider kağıt ve karton üreticisi MOPAK, yüksek büyüme hızı, 25 gramdan 500 grama uzanan ürün çeşitliliği, 36 ülkeye yaptığı ihracat ve Dalaman dev entegre tesisleriyle dünya markası olarak kendinden söz ettiriyor.

Herşey Dede Mehmet Ali Molay’ın vizyonerliğiyle başladı!

1926’ya uzanan tarihlerinde, her şey Dede Mehmet Ali Molay’ın İzmir Fevzi Paşa Bulvarı’nda bölgenin ilk basımevinini kurması ve kağıt tacirliğine girmesiyle başlıyor. 1930 ‘da ailenin ikinci kuşağından E. Ruhi Molay, matbaacılığı ambalaj sektörüne taşıyor. Üçüncü kuşak Mehmet Ali Molay, 1970’de Berlin Grafik Sanatlar Akademisi’nden mezun oluyor ve ülkeye dönüşünde kendi matbaasını kuruyor. 1974’te     Mehmet Ali Molay, matbaasını beş katlı yeni binasına taşıyor ve İzmir Çamdibi’nde baba Ruhi Molay ile güçlerini birleştiriyor. 1979’da Ruhi Molay vefat edince, Mehmet Ali Molay sorumluluğu devralıyor. 1983   yılına gelindiğinde İzmir Kemalpaşa tesislerinin temeli atılıyor ve MOPAK Kemalpaşa Tesisi faaliyete geçiyor. 1984 yılında, oyun kağıdı üretimi izni alınıyor, %100’ü ithal edilen oyun kağıtlarının %95’i MOPAK tarafından üretilmeye başlanıryor. Bunu sigara uç kağıdı   üretimi takip ediyor ve MOPAK, Irak pazarında 12 milyon dolarlık ihracata ulaşıyor. 1988’te firma, yatırımlarını kırtasiye malzemeleri, okul defteri ve fotokopi kağıtlarına yoğunlaştırarak iç pazara yöneliyor. 1991’de ihracat ağına Irak, İran, Almanya’dan sonra Bulgaristan, Fransa, ve KKTC’yi de ekleyen MOPAK, kağıt sektöründe nitelikli çalışan yetiştirmek amacıyla, kalfalık ve çıraklık eğitiminin verildiği MOPAK Eğitim Merkezi’ni kuruyor. Firmaya ödüller yağıyor. Aynı yıl, Ege Sanayi Odası tarafından Kağıt ve Kağıt Ürünleri Sanayii meslek kolunda, en yüksek yatırımı gerçekleştiren ve en yüksek istihdamı sağlayan ikinci, en yüksek ihracatı gerçekleştiren üçüncü kuruluş olarak ödüle layık görülüyor. 1992 ‘de kırtasiye alanındaki birikimiyle, MOPAK Kağıt ve Kırtasiye Pazarlama A.Ş. bünyesinde kurulan MOPAK Kırtasiye Hipermarketleri’nin ilkini İzmir’de açıyor. Daha sonraki yıllarda ülkenin çeşitli şehirlerinde açılacak olan bu hipermarketlerde, o günün Türkiye’sinde kırtasiye alanında bulunabilecek tüm ürünler mevcuttur. Bu arada, ana işi olan kağıtta üretim kapasitesi %50’lik artışla yılda 36.000 tona, defter üretim kapasitesi %100’lük artışla yılda 6.000 tona ulaşıyor. 1995’te öğrencilerin sanata ilgisini artırmak amacıyla başlatılan, büyük ilgi gören ve gelenekselleşerek devam edecek olan MOPAK Defter Kapağı Tasarım Yarışması ilk kez düzenleniyor. 1996’da MOPAK Deutschland GmbH kurulur ve Avrupa’ya yapılan ihracatın merkezi haline geliyor. 1997 yılında, MOPAK kendi enerjisini üretmek amacıyla MOPAK Kojenerasyon Enerji Santrali’ni hayata geçiriyor. Varoluşunu, sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik gerçeğiyle devam ettiren MOPAK, aynı yıl Endüstri Meslek Lisesi’ni yaptırıyor ve okul, 16 sınıf ve 600 öğrencisiyle eğitime başlıyor. 1998’de bunu bir adım öteye taşıyarak Türk Sanayi’nin gereksinim duyduğu yaratıcı ve üretken bireyleri yetiştirmek, onların bilgi ve deneyimlerini artırıp, sosyal açıdan gelişmelerini sağlamak amacıyla  MOPAK Eğitim ve Kültür Vakfı (MEV)’nı kuruyor.
2000    yılında Seka Dalaman özelleştirilmesi ihalesini kazanan MOPAK, aynı zamanda Türkiye’nin ilk TSE belgeli ve göz sağlığına uygunluğu belirlenen defterlerini üretmeye başlıyor. 2001 ‘de MOPAK Dalaman Selüloz-Kağıt Karton Entegre Tesisleri faaliyete geçiyor. 50 trilyonluk satış hacmi gerçekleştiriliyor ve Dalaman Tesisleri’nde selülozdan sonra karton üretimi başlıyor. 2002’de    MOPAK, Kağıt ve Kağıt Ürünleri Sanayii Meslek Grubu’nda en yüksek ihracatı yapan üçüncü firma olarak Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından ödüllendiriliyor. 2003’te çok önemli bir adımla Türk Ekonomisi’ne ve ekolojik düzene çok büyük katkıda bulunacak Endüstriyel Okaliptüs Plantasyonları Projesi‘ni Türkiye’de ilk kez hayata geçiriyor ve ‘Endüstriyel Okaliptüs Ormanları‘ kurma projesini başlatıyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir İl Çevre Müdürlüğü tarafından “En Çevreci Sanayi Kuruluşu” ödülüne layık görülüyor. Aynı yıl, MOPAK, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan Kastamonu-Taşköprü Selüloz ve Sigara Kağıdı Entegre Tesisi’ni devralıyor. Sanat kültür faaliyetlerine desteğini arttırarak devam ettirirken bir yandan da modern teknolojisi ve kalite anlayışıyla Türk Patent Enstitüsü tarafından “Sektörel olarak en çok tanınan marka” tescilini alıyor. Üstelik, Dalaman’daki kağıt makinasına üst elek ilave ederek iki yüzü aynı, pürüzsüz ve tüm yüzeyi eşit yoğunlukta kağıt üreterek bir ilki daha gerçekleştiriyor. 2005’te tüm tesislerin bilişim altyapısı yenileniyor ve ERP uygulamalarına geçiliyor. 2015’te ailenin 4. Kuşağını temsilen E. Ruhi Molay, Genel Müdür olarak şirketin yönetimini devralıyor.

%100 Türk sermayesiyle kazanılan büyük başarıların mimarı olan MOPAK, genç ve başarılı şirket Genel Müdürü E.Ruhi Molay’ın liderliğinde genç ekibi ve kadrosuyla Türk ekonomisinin dinamolarından biri olarak geleceği planlıyor. Geliştirdiği ve hayata geçirdiği projelerle ülke ekonomisine katkıda bulunan MOPAK, atık kağıtların toplanmasından geri dönüşüme, yetiştirdiği okaliptüs plantasyonlarından destek verdiği sosyal sorumluluk projelerine kadar hep bir adım önde olma vizyonuyla başarılara imza atmaya devam ediyor.

Atık kağıtlar kartona dönüşüyor

MOPAK’ın 3 fabrikasında kağıt işlem birimlerinden çıkan kağıt fireleri ve muhtelif kağıt karton ambalajlar, Dalaman fabrikasındaki karton makinesinde karton imalatlarında kullanılarak geri dönüşüm sağlanıyor. Ayrıca şirket, atık kağıt toplayan tedarikçilerden de alım yaparak ve resmi kurum ve kuruluşların arşivlerini geri dönüşümde kullanmak üzere bedeli mukabili alarak, talep edilmesi halinde de imha belgesi vererek geri dönüşüme önemli ölçüde destek sağlıyor.

Türkiye’de bir ilk: Endüstriyel Okaliptüs Ormanları

Büyüme hızını öz kaynaklarını kullanarak her geçen gün artıran MOPAK, tüketiciyi bilinçlendirici ve çevreci misyonuyla hayata geçirdiği  “Endüstriyel Okaliptüs Ormanları” ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. Kağıt Sanayiinin en önemli kaynaklarından olan Okaliptüs Plantasyonları ile endüstriyel kağıt üretimini gerçekleştiren MOPAK, doğaya ve çevreye yatırım yaparak, yeni iş alanları yaratılmasına da katkıda bulunuyor.

MOPAK Defter’den her yaştan kız ve erkeklere özel tasarımlar

Yaşama değer katarak sürekli büyüyen, yenilikçi, ulaşılabilir, tutkulu ve güvenilir bir marka olma yolunda emin adımlarla yürüyen MOPAK, kağıda olan tutkusu ve kaliteden ödün vermeden geliştirdiği defter grubuyla yeni eğitim dönemine yepyeni tasarımları, canlı renkleri, kaliteli kağıdı ve zengin ürün çeşitliliği ile girmeye hazırlanıyor.

İlköğretimden üniversite son sınıfa kadar kız ve erkek öğrencilerin beğenileri göz önünde bulundurularak hazırlanan yüzlerce çeşit defter seçeneği ile öğrencilerin ve ailelerin vazgeçilmezi olacak olan MOPAK Defter, kalite ve kullanım kolaylığı açısından tamamen öğrenci ihtiyaçlarına göre üretiliyor.

İlkokul öğrencileri için rengarenk baskılar 1 numara! MOPAK Defter serilerinde, favori renkleriniz, modanıza ve modunuza uygun enerjik tasarımlar hep yanınızda olacak. Okula henüz başlayan ve yazı yazmayı öğrenecek olan minik öğrencilere güzel yazı ve müzik defterlerinde sevimli hayvan dostları eşlik ediyor. Hazırlık, 1-3 sınıflar için erkeklere özel araba ve futbol temaları defterleri süslerken, kızlar için pastel dizaynlı defterler yer alıyor. 5-6. sınıftan itibaren düz renk tasarımları, sade dizayn anlayışıyla bir araya getiren MOPAK Defter, kız ve erkeklere özel tasarımlarıyla, çocukların günlük hayatlarından yansımalarla yeni nesil çocukların ve gençlerin defter kullanımında tercih ettiği, hayal ettiği kriterleri ulaşılabilir kılmayı hedefliyor.

7. sınıftan üniversiteye kadar her derse özel MOPAK Defter

8. sınıf itibariyle çocukların, gençlerin kendi aralarında kullandığı günlük dilden esinlenen Laklak Serisi defterlerde sade kapaklarında esprili kelimeler sizi güldürüyor. Özgürlük serisi ile gençliğin kendisini hayatın her alanında mutlu ve özgür hissedecek keyiflere atıfta bulunuyor. Cilt bezi efektli serisinde ise espriyle karışık sosyalliğe, harekete, sevgiye davet çıkarıyor.

Bakmaya doyulmayan MOPAK Defter üniversite serisi de en az küçük kardeşlerinki kadar havalı ve bir o kadar eğlenceli. Vize ve final heyecanlarına eşlik edecek iyi bir çalışma arkadaşı için erkekler lacivert, siyah gibi koyu renkler, sade ve düz tasarımlar, mat ve çelik dokularla zenginleşen MOPAK Defterleri, kızlar ise canlı ve pastel renklerde birbirinden farklı tonlara ve küçük hikayelere sahip onlarca çeşit MOPAK Defterden en sevdiklerini seçebilir.

Müzik defterlerindeyse sadece düz zeminli özel cümlelerle müzikle kurduğumuz bağı güçlendiren kapaklar değil, aynı zamanda kapak içlerinde yer alan ünlü müzisyenlerin hayatlarına dair bilgiler de dikkat çekiyor.

Sadece müzik deftelerinde değil, tüm serilerde kapakların içlerinde karşılaşacağınız farklı hikayeler, alıntılar, bilmeleceler size ayrıca keyifli dakikalar yaşatmayı hedefliyor.

Defter alırken dikkat edin!

 • Sayfa renginin net ve temiz bir beyaz olması.
 • Sayfa üzerindeki çizgilerin ne çok silik ne de dikkat dağıtacak kadar koyu olması.
 • Sayfanın sol kenarında yer alan kırmızı çizginin düzgün olması – küçük yaşlarda bu çizgi paragrafların belirgin olmasını sağlıyor.
 • Geri dönüşümlü kağıt kullanılması.
 • Akıllı üretim süreçleri kullanımı
 • TSE damgasına sahip olmasına

Defter alırken deneyin!

 • Sayfanın kalem izini arka tarafa geçirmeyecek kadar kalın olup olmadığını
 • Sayfanın dayanıklı olup olmadığını– silgi ile silinince yırtılmaması.
 • Sayfaların kıvrılıp kıvrılmadığını
 • Sayfa dokusunun kalemin rahat kaymasını sağlayacak kadar pürüzsüz olup olmadığını
 • Kapağın kolay kırılıp kırılmadığını

Aslında defter kalite kriterleri olarak bilinen bu kriterlerin hepsine birden seçkin kırtasiye ve satış noktalarında bulabileceğiniz MOPAK Defter ile ulaşabilirsiniz.