Mopak, Tüm Öğrencilere Yeni Eğitim ve Öğretim Yılında Başarılar Diler...    /     Mopak Defter, Şimdi Tüm Seçkin Kırtasiyelerde...    /     "15. Mopak Defter Kapağı Tasarım Yarışmasının" Sonuçları Açıklandı ...    /     1. "Mopak Big Idea" Üniversite Öğrencileri Arası Ödüllü Proje Yarışması...Üniversiteliler Bu Fırsatı Kaçırmayın! Ayrıntılar için tıklayınız...    /     "2. Mopak Defter Fotoğraf Yarışması" sonuçlandı. Kazanan fotoğrafları görmek için tıklayınız.    /     Yeni Online Alışveriş Sitemiz Açıldı! Şimdi Siz de Ziyaret Edin, Karlı Çıkın! Tüketicilere ve Son Kullanıcılara Özel Olarak Hazırlanan Mopakstore.com'u Şimdi Ziyaret Edin...! Ayrıntılar için Tıklayınız...    /     Şimdi Karton siparişlerinizi sitemizden verebilirsiniz!     /     Mopak İzmir de Kırtasiyecilerle ve Öğrencilerle Buluştu... 11 - 12 - 13 Mart 2011 tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezin de gerçekleşen "1. Mopak Satış&Pazarlama Aktivitesi" büyük ilgi gördü. Devamı için lütfen tıklayınız...    /     Marvelous College-Edition Notebook defterleri şimdi tüm seçkin kırtasiyelerde...!    /     Genç Mopak Ayraçlı Defterler şimdi tüm seçkin kırtasiyelerde...    /    
Bayi Girişi | Site Haritası |
Arama
Türkçe English Deutsch

DEFTER NASIL YAPILIR ?

Defter üretimi kağıtlık odun ihtiyacı için ağaç üretimiyle başlar. Bunlara "Endüstriyel Orman" adı verilir. Ağacın kağıda dönüştürülmesi süreci kütüklerin işletmeye taşınması ile başlar. Kütükler "Tromel" adını verdiğimiz çok büyük ve yatık silindirlere koyulurlar. Burada kütükler devamlı yuvarlanarak birbirlerine sürtünmeleri sonucu kabukları ayrıştırılır. Kabukları ayrıştırılmış kütükler konveyörler aracılığıyla yongalama makinasında parçalanarak yongalara ayrılır.
Bu aşamada yongalar suyla birlikte pişirici ünitesinde pişirilerek içinde bulunan kimyasallar ile selüloz lifleri birbirinden ayrıştırılır. Elde edilen kraft hamuru beyazlama işlemlerine tabi tutulur. İçinde bulunan sular süzdürülerek, kurutma ünitelerinde kurutulur ve selüloz tabakası haline getirilir. Üretim cinsine göre "Hamur Hazırlama Reçetesi" hazırlanır.
Bu reçete hazırlanan selüloz harmanı konveyöre yüklenir. Yüklenen selülozlar pulper'e (hamur kazanına) alınır ve 15-20 dk. suyla hamur kazanında hamur haline getirilir. Hamur kazanında oluşan hamur öğütülür. Öğütülen hamur depolama tanıklarına alınır.
Buradaki hamur temizlenerek içerisindeki yabancı maddeler alınır. Kağıt oluşumu için gerekli dolgu maddeleri ve kimyasallar eklenir ve hamur kasasına pompalanır. Elek üzerine alınan hamurdaki sular sıyırıcılar ve vakum ile alınır. Safiha halindeki hamur vakum vasıtasıyla pres kısmına alınır. Safiha preslenerek içindeki bir miktar su alınarak kalınlığı ayarlanır.
Safiha halindeki hamurun geri kalan suyu, kurutma silindirlerinde suyun buharlaşmasıyla kağıt haline dönüşür. Kuruyan kağıt tamponlara sarılarak kesime hazır hale getirilir. Bobinler defter üretim hattına getirilerek makinelere takılır. Defterin cinsine göre bobinlerin kare ya da düz çizgileri çizilir.
   
Defterin yaprak sayısına göre üst üste getirilen tabakaların üzerine kapak koyularak birleştirilir. İkiye katlanan tabakalar yanlarından kesimler yapılarak rutüşlanır.    
 
Kullanım Esasları | Gizlilik Sözü | Telif Hakları