Türkiye’de 1926 yılından bu yana matbaa ve kağıt sektöründe öncü kimliğini koruyan, Ortadoğu ve Balkanlar’ın lider kağıt ve karton üreticisi MOPAK yüksek büyüme hızı, 25 gramdan 500 grama uzanan ürün çeşitliliği ile dikkat çekiyor.

1926’ya kadar uzanan tarihlerinde, her şey Dede Mehmet Ali Molay’ın İzmir Fevzi Paşa Bulvarı’nda bölgenin ilk basımevini kurması ve kağıt tacirliğine girmesiyle başladı. 1930’da ailenin ikinci kuşağından E. Ruhi Molay, matbaacılığı ambalaj sektörüne taşıdı. Üçüncü kuşak Mehmet Ali Molay, 1970’de Bertin Grafik Sanatlar Akademisi’n­den mezun oldu ve ülkeye dönüşte matbaasını kurdu. 1974’te Mehmet Ali Molay, matbaasını beş katlı yeni binasına taşıdı ve İzmir Çamdibi’nde baba Ruhi Molay ile güçlerini birleştirdi.

BAŞARIYA GİDEN ADIMLAR

1979’da Ruhi Molay vefat edince, Mehmet Ali Molay sorumluluğu devraldı. 1983’e gelindiğinde İzmir Kemalpaşa tesislerinin temeli atıldı ve MOPAK Kemalpaşa Tesisi faaliyete geçti. 1984’te, oyun kağıdı üretimi izni alındı, yüzde lOO’ü ithal edilen oyun kağıtlarının yüzde 95’i MOPAK tara­fından üretilmeye başlandı. Bunu sigara uç kağıdı üretimi takip etti ve MOPAK, Irak pazarında 12 milyon dolarlık ihracata ulaştı. 1988’de fırına, yatırımlarını kırtasiye malzemeleri, okul defteri ve fotokopi kağıtlarına yoğunlaştırarak iç pazara yöneldi. 1991 yılında ihracat ağına Irak, İran, Almanya’dan sonra Bulgaristan, Fransa, ve KKTC’yi de ekleyen MOPAK, kağıt sektöründe nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla, kal­falık ve çıraklık eğitiminin verildiği MOPAK Eğitim Merkezi’ni kurdu.

ÖDÜL YAĞDI

Aynı yıl, Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından Kağıt ve Kağıt Ürünleri Sanayii meslek kolunda, en yüksek yatırımı gerçekleştiren ve en yüksek istihdamı sağlayan ikinci, en yük­sek ihracatı gerçekleştiren üçüncü kuruluş olarak ödüle layık görüldü. 1992’de kırtasiye alanındaki biriki­miyle, MOPAK Kağıt ve Kırtasiye Pazarlama A.Ş. bünyesinde kurulan MOPAK Kırtasiye Hipermarketleri’nin ilkini İzmir’de açtı.

Bu arada, ana işi olan kağıtta üre­tim kapasitesi yüzde 50’lik artışla yılda 36.000 tona, defter üretim kapa­sitesi yüzde lOO’lük artışla yılda 6.000 tona ulaştı. 1996’da MOPAK Deutschland GmbH kuruldu ve Avru a’da ihracatın merkezi haline geldi.

1997 yılında, MOPAK kendi enerji­sini üretmek amacıyla MOPAK Koje­nerasyon Enerji Santrali’ni hayata geçirdi. MOPAK, aynı yıl Endüstri Meslek Lisesi’ni yaptırdı ve okul, 16 sınıf ve 600 öğrencisiyle eğitime başladı. 1998’de bunu bir adım öteye taşıyarak yaratıcı ve üretken bireyleri yetiştirmek, onların bilgi ve dene­yimlerini artırıp, sosyal açıdan gelişmelerini sağlamak amacıyla MOPAK Eğitim ve Kültür Vakfı’nı kurdu.

İLK TSE’Lİ DEFTER

2000 yılında Seka Dalaman özelleştirilmesi ihalesini kazanan MOPAK, Türkiye’nin ilk TSE belgeli ve göz sağlığına uygunluğu belirlenen defterlerini üretmeye başladı.

200l’de MOPAK Dalaman Selüloz-Kağıt Karton Entegre Tesisleri faaliyete geçti.

2002’de MOPAK, Kağıt ve Kağıt Ürünleri Sanayii Meslek Grubu’nda en yüksek ihracatı yapan üçüncü firma olarak Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından ödüllendirildi.

MODERN TEKNOLOJi

2003’te, MOPAK, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan Kastamonu-Taşköprü Selüloz ve Sigara Kağıdı Entegre Tesisi’ni devraldı. 2003’te çok önemli bir adımla Türk ekonomisine ve ekolojik düzene çok büyük katkıda bulunacak Endüstriyel Okaliptüs Plantasyonlan Projesi’ni Türkiye’de ilk kez hayata geçirdi. Böylece ‘Endüstriyel Okaliptus Ormanları’ kurma projesini başlattı. Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir İl Çevre Müdürlüğü tarafından ‘En Çevreci Sanayi Kuruluşu’ ödülüne layık görülüdü. 2005’te tüm tesislerin bilişim altyapısı yenilendi ve ERP uygulamalarına geçildi. 2015’te ailenin 4. kuşağını temsilen E. Ruhi Molay, Genel Müdür olarak şirketin yönetimini devraldı.

GENÇ VE DİNAMİK KADRO

Yüzde 100 Türk sermayesiyle kazanılan büyük başarıların mimarı olan MOPAK, genç ve başarılı şirket Genel Müdürü E. Ruhi Molay’ın liderliğinde genç ekibi ve kadrosuyla Türk ekonomisinin dinamolarından biri olarak geleceği planlıyor. Geliştirdiği ve hayata geçirdiği projelerle ülke ekonomisine katkıda bulunan MOPAK, atık kağıtların toplanmasından geri dönüşüme, yetiştirdiği okaliptüs plantasyonlarından destek verdiği sosyal sorumluluk projelerine kadar hep bir adım önde olma vizyonuyla başarılara imza atmaya devam ediyor.

ÖGRENCİLERE KULAK VERİYORUZ

7. sınıf itibariyle çocukların, gençlerin kendi aralarında kullandığı günlük dilden esinlenen Laklak Serisi defterlerinin sade kapaklarında esprili kelimeler sizi güldürüyor. Özgürlük serisi ile gençliğin kendisini hayatın her alanında mutlu ve özgür hissedecek keyiflere atıfta bulunuyor. Cilt bezi efektli serisinde ise espriyle karışık sosyalliğe, harekete, sevgiye davet çıkarıyor. Bakmaya doyulmayan MOPAK defter üniversite serisi de en az küçük kardeşlerinki kadar havalı ve bir o kadar eğlenceli.

ONLARCA ÇEŞİT VAR

Vize ve final heyecanlarına eşlik edecek iyi bir çalışma arkadaşı için erkekler lacivert, siyah gibi koyu renkler, sade ve düz tasarımlar, mat ve çelik dokularla zenginleşen MOPAK Defter’leri, kızlar ise canlı ve pastel renklerde birbirinden farklı tonlara ve küçük hikayelere sahip onlarca çeşit MOPAK Defter’den en sevdiklerini seçebilir. Müzik defterlerindeyse sadece düz zeminli özel cümlelerle müzikle kurduğumuz bağı güçlendiren kapaklar değil, aynı zamanda kapak içlerinde yer alan ünlü müzisyenlerin hayatlarına dair bilgiler de dikkat çekiyor.

20150828_Haber_Turk_Egeli_Marka_005

20150828_Haber_Turk_Egeli_Marka_001